מאז שנת 1982 נותנת עמותת "שקמים" מענה כולל לאנשים עם צרכים מיוחדים המתגוררים בנס ציונה ובסביבותיה. כיום אנו מפעילים שלוש מסגרות:

בית שקמים – בית לחיים: מסגרת דיור ל-18 דיירים. הבית נמצא בקהילה, במרכז נס ציונה.

דירת לווין נוספת בנס ציונה: מתגוררים בה 6 דיירים המקיימים חיים עצמאיים ונמצאים בקשר רצוף עם דיירי בית שקמים ועם הצוות המטפל.

סדנת כפר שקמים: מרכז תעסוקה בתחום המועצה האזורית "גן רווה", ליד מושב בית עובד. הסדנה מיועדת לאנשים עם צרכים מיוחדים.

אתם מוזמנים לקרוא עוד ולהכיר אותנו ואת הפעילות שלנו!

אודות

בשנת 1982 ייסדו דניאל ונורית אלמוג-אלרגנד את "שקמים" – חברה לתועלת הציבור. הסיבה להקמתה הייתה הצורך במסגרת חינוכית לילדים עם צרכים מיוחדים שתיתן מענה לילדי האזור, ובהם אורי, בנם הצעיר של דני ונורית. מטרתה של "שקמים" הייתה לתת מענה לימודי, חינוכי וחברתי לילדים עם ליקויי למידה חמורים – ילדים שלא נמצאו עבורם מסגרות מתאימות בסביבת מגוריהם הקרובה.

המיזם הראשון שהוקם היה בית הספר "שקמים" לחינוך מיוחד – בית ספר ממלכתי רשמי שהוקם בשטח ובמבנים שתרמה משפחת אלמוג. בית הספר נבנה בלב פרדסים ומטע פקאנים, והציע לתלמידים התמודדות שונה עם הקושי האקדמי: פעילויות חוץ־לימודיות שונות כמו טיפול בבעלי חיים, טיפוח גינת ירק, רכיבה, שחייה וטיולים בחיק הטבע.

עם השנים הפך בית הספר למודל מתקדם במסגרת החינוך המיוחד של משרד החינוך.

shikmim שקמים
הבית שלנו שקמים

שנים אחדות לאחר הקמת בית הספר, הוקמה במקום סדנת תעסוקה לילדי בית הספר ולבוגרים. הסדנה נועדה לסייע לחניכיה לפתח כישורי עבודה ומיומנויות חברתיות, והציעה עבודה בחממה של צמחי נוי ובמשק חי.

בשנת 1993, עם התבגרותם של חברי הקבוצה והתפתחות צורכיהם, יזמה משפחת אלמוג-אלרגנד פרויקט משולב של מגורים משותפים בקהילה, לצד הרחבת המסגרת התעסוקתית הקיימת של הסדנה. בנס ציונה נמצא בית שהתאים לקליטת הקבוצה הראשונה, והחברה שכרה אותו כדי לאפשר לחניכים התנסות של מגורים בצוותא.

הניסיון עלה יפה. קהילת העיר האירה פנים וגילתה יחס אוהד לדיירי "שקמים". יתרונות רבים נתגלו למגורים בעיר.

לאחר שנים רבות במבנים שכורים, עלו רצון וצורך מצד הורי הדיירים להקמת מסגרת קבועה – בית לחיים. להורים ההולכים ומתבגרים, היה צורך גדול לדעת שהדיירים יקבלו מענה מיטבי קבוע ומובטח לכל משך חייהם הבוגרים. גם הגופים המקצועיים במשרד הרווחה, הרואים בשילוב בקהילה עקרון מנחה, ניווטו לפתרון קבע עירוני.

אותר מגרש מתאים במרכז נס ציונה, במיקום שמאפשר שילוב בחיי הקהילה. מיקומו נבדק והומלץ על ידי מערך הפיקוח של משרד הרווחה והמוסד לביטוח לאומי. המגרש סמוך למרכז התרבות ולמרכזי קניות המהווים יעדים אטרקטיביים עבור דיירי הבית. הקִרבה והנגישות לאתרים אלה מאפשרות את הגעת הדיירים באופן עצמאי. לצורך קבלת הלוואה בנקאית לרכישת המגרש, מִשכנה משפחת אלמוג-אלרגנד את ביתה במושב בית עובד, ובעזרת קבוצת הורים שהתגייסה למשימה ותרמה מכספה, הושלמה הרכישה על שם "שקמים" – חברה לתועלת הציבור.

אודות בית שקמים - בית לילדים מיוחדים

רכישת המגרש ובניית הבית עלו כ-9 מיליון שקלים. המוסד לביטוח לאומי וקרן שלם תקצבו כ-4 מיליון שקלים לתהליך הבנייה, מיליון שקלים נאספו ונתרמו על ידי הורי הדיירים, ו-4 מיליון נלקחו כהלוואה בנקאית ודרך הלוואות נוספות.

כמו כן, במהלך הבנייה נערכו שלושה ערבי התרמה, והתקבלו שתי תרומות נדיבות: מקרן משפחת פיסטול וממשפחת צרפתי שמעון. 

אתר האינטרנט

אתר האינטרנט של בית שקמים נבנה מחדש בשנת 2021 במסגרת תרומה של דני אליקים ו- iQ Media שהפיקו את האתר החדש בהתנדבות, יחד עם צילומים וסרטוני וידאו מושקעים, שנעשו בהתנדבות על ידי הצלם אופיר אברהמוב.

האתר נגיש לבעלי מוגבלויות .

ערב חדש ערוץ 2 - הסיפור מאחורי בית שקמים